Jak začít

01

Malajsie, Finsko, Čína, Portugalsko, Japonsko, Francie... Kam to bude tentokrát?

Ať už máš v plánu jakoukoliv mobilitu v zahraničí, prvním krokem je podat si přihlášku!

    1. Vyber si tu svou, ať už jedeš na Erasmus+ nebo na Freemover
    2. Přihláška do výběrového řízení se podává online prostřednictvím tvého profilu na Portále IS/STAG -> Moje studium -> ECTS výjezdy -> Nabídka výjezdů, kde si zvolíš daný akademický rok, semestr a příslušnou fakultu.

    Po úspěšném absolvování výběrového řízení, které je v režii tvé domácí fakulty, je potřeba:

    1. Zúčastnit se přednášky pro úspěšné studenty ve výběrovém řízení. Přesný čas a datum ti budou včas sděleny emailem.
    2. Na webových stránkách zahraniční instituce zjistit, jak se přihlásit. Pomůžou ti klíčová slova jako application procedure, international, English study programme, Erasmus+, Freemover, exchange, incoming, how to apply
    3. Zjistit, jestli potřebuješ vízum

    Podrobné informace pro Erasmus+ nebo Freemover jsou k dispozici na webu Mezinárodního oddělení UTB. A pokud se ztrácíš, nezoufej. Pro všechny studenty vybrané k výjezdu jsou zde k dispozici pracovníci mezinárodních oddělení jednotlivých fakult:

    Užitečné rady a tipy pro zahraniční pobyt, najdeš například na mladiinfo.

  • Přihláška do výběrového řízení se podává online prostřednictvím tvého profilu na Portále IS/STAG -> Moje studium -> ECTS výjezdy -> Nabídka výjezdů, kde si zvolíš daný akademický rok, semestr a příslušnou fakultu.

    Přihlásit se do výběrového řízení můžeš již v 1. ročníku bakalářského studia. Toto ti dává malou výhodu ve chvíli, kdy se stane, že se na tebe nedostane ihned na poprvé, protože již budeš veden/a v systému žadatelů. Pokud jsi ve třetím ročníku bakalářského studia a chtěl/a bys uskutečnit svůj zahraniční pobyt v 1. ročníku magisterského studia, nepromeškej výběrové řízení v tomto akademickém roce!

    Výběrová řízení jsou každoročně vypisována jednotlivými fakultami UTB v lednu/únoru (řádná), příp. září/říjnu (doplňková) příslušného roku. Nezapomeň sledovat webové stránky své fakulty.
    Více informací ti podají na fakultě jednotliví koordinátoři:

  • Firmu pro svou praxi si musíš najít sám/a. S výběrem ti mohou pomoci následující organizace, se kterými UTB spolupracuje:

    Při hledání stáže můžeš využít také služeb Job Centra UTB a to tak, že se přihlásíš do portálu Job Centrum nebo budeš odebírat příspěvky ve facebookové skupině UTB Zahraniční stáže, stipendia, příležitosti

    Buď trpělivý/á

    • Je třeba sledovat nabídky firem, ve kterých bys rád získal(a) stáž, několik měsíců s předstihem
    • Kontaktuj firmy, o které máš zájem, i přesto, že na webu není informace o nabízených stážistických pozicích. Firmy nemusí mít zrovna nabídku volných pozic, ale můžeš se trefit do období, kdy se jim stážista hodí
    • Nenechej se odradit zápornými odpověďmi - buď na ně připraven/a. Jedna kladná z dvaceti je ta pravá!

    Po úspěšném absolvování výběrového řízení je tvým úkolem následující:

    1. Zúčastnit se přednášky pro vyjíždějící studenty. Přesný čas a datum Ti budou včas sděleny emailem.
    2. Zjistit, jestli potřebuješ vízum

    Podrobné informace pro Erasmus+ nebo Freemover jsou k dispozici na webu Mezinárodního oddělení UTB a pokud se ztrácíš, nezoufej, pro všechny studenty vybrané k výjezdu, jsou zde k dispozici pracovníci mezinárodních oddělení jednotlivých fakult:

  • Jste zaměstnancem UTB a chcete učit na zahraniční univerzitě, zvýšit si kvalifikaci, podívat se, „jak se to dělá jinde“, načerpat inspiraci, nebo se zdokonalit v cizím jazyce? V rámci programu Erasmus+ můžete vycestovat na výukový pobyt nebo školení. Mimo program Erasmus+ máte další možnosti, které můžete prozkoumat stránkách UTB - https://www.utb.cz/vyjezdy/

02

Tahák pro vyplnění dokumentů

Z taháku se učí nejlíp obzvlášť tehdy, když ti jej připraví kámoš

03

Co s sebou

Dobrá svačina je základ

  • Ať už jedeš kamkoli, je vždy dobré zkontrolovat, za jakých podmínek můžeš překročit hranice. Ministerstvo zahraničních věcí připravilo přehledný seznam zemí celého světa s pravidly vstupu pro občany České republiky. Stačí si vybrat, kam máš namířeno.

  • Stačí zadat do vyhledávače na tomto webu školu nebo zemi, kterou chceš navštívit, a přečíst si recenze od těch, kteří ji již navštívili!

  • Nejjednodušší způsob, jak si zajistit ubytování, je prostřednictvím zahraniční instituce na vysokoškolských kolejích nebo obdobném typu ubytování. Společně s rozhodnutím o tvém přijetí by ti měla poskytnou organizační informace včetně nabídky ubytování, nebo tě odkázat na webové stránky, kde tyto informace můžeš najít. Samozřejmě je jen na tobě, jestli se rozhodneš nabídky využít, nebo si najdeš ubytování sám/a.

    Cenným zdrojem informací o ubytování a celkových výdajích je databáze závěrečných zpráv Erasmus studentů.

    Při hledání ubytování je nutné být obezřetný. Vybírej z ověřených míst, kde již v minulosti studenti bydleli, čti recenze. Rezervaci ubytování si zajisti s dostatečným předstihem, ale zálohu nebo první nájem zaplať až ve chvíli, kdy máš ze zahraniční instituce oficiálně potvrzeno přijetí (podepsaný Learning Agreement (LA), Letter of Acceptace apod.) a s UTB podepsanou Účastnickou smlouvu.